67. ИЗЛОЖБА ЛИКОВНИХ РАДОВА ДЕЦЕ И ОМЛАДИНЕ СРБИЈЕ на тему „ПРОСТОР У ДЕЧЈЕМ ЛИКОВНОМ ИЗРАЗУ“ И 34. ИЗЛОЖБА АУТОРСКОГ СТРИПА УЧЕНИКА СРБИЈЕ

67. ИЗЛОЖБА ЛИКОВНИХ РАДОВА ДЕЦЕ И ОМЛАДИНЕ СРБИЈЕ на тему „ПРОСТОР У ДЕЧЈЕМ ЛИКОВНОМ ИЗРАЗУ“ И 34. ИЗЛОЖБА АУТОРСКОГ СТРИПА УЧЕНИКА СРБИЈЕ

У суботу, 18. 12. 2021. године од 12 часова у галерији Новосадског дечијег културног центра/Културне станице „МЛИН“, свечано су отворене две изложбе Центар за ликовно васпитање деце и омладине Војводине:

  1. ИЗЛОЖБА ЛИКОВНИХ РАДОВА ДЕЦЕ И ОМЛАДИНЕ СРБИЈЕ на тему „ПРОСТОР У ДЕЧЈЕМ ЛИКОВНОМ ИЗРАЗУ“ И 34. ИЗЛОЖБА АУТОРСКОГ СТРИПА УЧЕНИКА СРБИЈЕ

Центар за ликовно васпитање деце и омладине Војводине је удружење које се већ 67 година у континуитету бави афирмацијом дечјег ликовног стваралаштва и усавршавањем наставе ликовне културе. Kao такав, он представља јединствену установу овакве врсте у нашој земљи али и читавом простору Балкана.

Основан је као матична институција и исходиште нових идеја и промена у настави ликовног васпитања 16. маја 1954. у Новом Саду, од тада, најеминентнијих ликовних педагога и уметника.

Афирмисање и изучавање аутентичног дечјег ликовног израза и стваралаштва потврђује се кроз богату и вредну збирку ликовних радова деце и омладине, која је формирана првенствено од радова из наше земље, а затим и из других крајева бивше Југославије и света. Колекција коју Центар поседује процењује се нa милион дечјих ликовних радова.

 

  1. ИЗЛОЖБУ ЛИКОВНИХ РАДОВА ДЕЦЕ И ОМЛАДИНЕ СРБИЈЕ је традиционална изложба Центра за ликовно васпитање која се одржава од самог оснивања Центра, од 1954. године, с тим, што је тада била наизменично југословенског и војвођанског нивоа, од 90-тих година само југословенског, па републичког ранга.

Тему изложбе одређују стручњаци из области ликовног стваралаштва. Тема се из године у годину мења, прати наставу ликовног васпитања и обрађује неку тематику из домена теорије форме или историје уметности или прати актуелна светска догађања.

 

НАГРАДЕ НА 67. ИЗЛОЖБИ ЛИКОВНИХ РАДОВА ДЕЦЕ И ОМЛАДИНЕ СРБИЈЕ

 

КАТЕГОРИЈА ПРЕДШКОЛАЦА

 

I НАГРАДА

Петар Јанковић, 6 година , ПУ „Радосно детињство“, Нови Сад

вртић: „Мрвица“, васпитачи: Јована Марков, Босиљка Перић

ликовни педагог: Викториа Чикош

 

II НАГРАДА

Олег Топољски, 5 година, ПУ „Колибри Бач“, Селенча,

вртић: Селенча, васпитачи: Људмила Чапанда, Наталија Кања

 

III НАГРАДА

Анђела Атанасовски, 5 година ПУ „Дечји дани“, Београд,

вртић: „Мрвица“, васпитач: Наташа Дабић

 

ПОХВАЛА

Стефан Јовандин, 6 година, ПУ „Радосно детињство“, Нови Сад,

вртић: „Маслачак“, васпитач: Зорица Катанџић

 

Ана Белић, 5 година, ПУ „Радосно детињство“, Нови Сад,

вртић: „Новосађанче“, васпитачи: Николета Слишко, Оливера Кулешевић

 

Урош Сладић, 5 година, ПУ „Радосно детињство“, Нови Сад,

вртић: „Вилењак“, васпитачи: Марица  Мирић, Милана Перић,

ликовни педагог: Јелена Тишма

 

КАТЕГОРИЈА НИЖЕГ ШКОЛСКОГ УЗРАСТА

 

I НАГРАДА

Андраш Сабо, 4. разред, ОШ “10. октобар“,  Суботица,

ликовни педагог: Ева Малагурски

 

II НАГРАДА

Давид Арноци, 4. разред, ОШ “Ђуро Салај“,  Суботица,

ликовни педагог: Хедвиг Шош

 

III НАГРАДА

Хана Ахметагић, 4. разред, ОШ “Јован Јовановић Змај“, Суботица,

ликовни педагог: Емилија Грубанов Мартинек

 

КАТЕГОРИЈА ВИШЕГ ШКОЛСКОГ УЗРАСТА

 

I НАГРАДА

Алиса Суслова, 8. разред, ОШ “Јован Јовановић Змај“,Сремска Каменица,

ликовни педагог: Мелита Бошњак

 

II НАГРАДА

Нина Нешковић, 7. разред, ОШ „Коста Абрашевић“, Ресник,

ликовни педагог: Стела Марковић

 

III НАГРАДА

Стефан Дамјанов, 5. разред, ОШ “Прва војвођанска бригада“, Нови Сад,

ликовни педагог: Георг Реџек

 

ПОХВАЛА

Нађа Марчета, 7. разред, ОШ „Петефи Шандор“, Нови Сад,

ликовни педагог: Марта Киш Бутерер

Константин Родић, 8. разред, ОШ “Никола Тесла“, Нови Сад,

ликовни педагог: Весна Јовановић

 

КАТЕГОРИЈА СРЕДЊИХ ШКОЛА

 

I НАГРАДА

Анђела Јелић, 3. разред, Уметничка школа, Ужице,

ликовни педагог: Јелена Луковић

 

II НАГРАДА

Анастасија Станковић, 4. разред, Школа за текстил и дизајн, Лесковац,

ликовни педагог: Иван Хаџи Танчић

 

 

 

III НАГРАДА

Сара Тимотијевић, 3. разред, Школа за дизајн текстила, Београд,

ликовни педагог: Ирена Јовановић

 

КАТЕГОРИЈА ЛИКОВНИХ РАДИОНИЦА

 

I НАГРАДА

Петра Милић, 12 година, Атеље „Вики Виријевић “,Београд,

ликовни педагог: Вики Виријевић

 

II НАГРАДА

Петра Лендак, 8 година, Ликовна Радионица „мАРТа“, Нови Сад,

ликовни педагог: Марта Киш Бутерер

 

III НАГРАДА

Анабела Ивановски, 13 година, Школа сликања за децу „Арс моменат“, Вршац,

ликовни педагог: Филип Даћевац

 

ПОХВАЛА

Ленка Жуњанин, 6 година, Удружење „Центар у боји“ , Трстеник,

Ментор: Радмила Недељковић

 

НАГРАДА НОВОСАДСКОГ ДЕЧИЈЕГ КУЛТУРНОГ ЦЕНТРА

 

Милош Журкић, 5. разред, ОШ „Бранко Радичевић“, Неготин,

ликовни педагог: Љубиша Благојевић

 

НАГРАДА ЧАСОПИСА „МАШТАЛИЦА“

 

Ана Вугдалић, 6 година , ПУ „Радосно детињство“, Нови Сад

вртић: „Чаролија“, васпитачи: Љиљана Бодоло, Гордана Стојшин

ликовни педагог: Викториа Чикош

 

НАГРАДА  ЛИКОВНОМ ПЕДАГОГУ ЗА КОЛЕКЦИЈУ РАДОВА

 

Викториа Чикош, ПУ „Радосно детињство“, Нови Сад

 

На овогодишњи конкурс пристигло је 2789 радова из 104  установe . Жири је одабрао 168 радова за излагање.

  1. ИЗЛОЖБУ АУТОРСКОГ СТРИПА УЧЕНИКА СРБИЈЕ је изложба коју је Центар за ликовно васпитање организовао у сарадњи са дд “Маркетпринтом“ од 1987 – 2016. године, а од 2017. године организује се у сарадњи са Стрип вестима. Конкурс ауторског стрипа првобитно је био намењен ученицимао сновних школа ради популаризације стрипа. Након извесног времена одржавања и организовања ове изложбе јавило се велико интересовање за учешћем деце предшколског узрасата и њихових васпитача па је назив конкурса био Изложба ауторског стрипа ученика основних школа и предшколаца Србије, а од 2020. године јавио се и велик број радова ученика средњих школа, тако да је сам назив конкурса- изложбе још једном променио име у „Изложбу ауторског стрипа ученика Републике Србије“. Циљ ове изложбе је да негује стрип као могући вид стваралаштва, изражавања, едукације и комуникације.

 

НАГРАДЕ НА 34. ИЗЛОЖБИ АУТОРСКОГ СТРИПА УЧЕНИКА СРБИЈЕ

КАТЕГОРИЈА ПРЕДШКОЛАЦА

 

I НАГРАДА

Нина Водопивец, 5 година, ПУ „Радосно детињство“, Нови Сад,

вртић: „Чаролија“, васпитачи: Снежана Шандоров, Перица Петрић

ликовни педагог: Викториа Чикош

 

II НАГРАДА

Милош Мићуновић, 6 година, ПУ „Радосно детињство“, Нови Сад,

вртић: „Вилењак“, васпитачи: Сања Ђаковић, Фемија Кораћ

 

III НАГРАДА

Вукашин Јовановић, 6 година, Нови Сад

 

ПОХВАЛА

Теодор Герић, 6 година, ПУ „Дечји дани“, Београд,

вртић: „Мрвица“

 

КАТЕГОРИЈА НИЖЕГ ШКОЛСКОГ УЗРАСТА

 

I НАГРАДА

Кинга Мараци, 4. разред, ОШ “10. октобар“,  Суботица,

ликовни педагог: Ева Малагурски

 

II НАГРАДА

Залан Маћаш Риц, 4. разред, ОШ “10. октобар“,  Суботица,

ликовни педагог: Ева Малагурски

 

III НАГРАДА

Теодора Вујковић, 2. разред, ОШ “Десанка Максимовић“, Прибој

ликовни педагог: Драгана Росић Марић

 

КАТЕГОРИЈА ВИШЕГ ШКОЛСКОГ УЗРАСТА

 

I НАГРАДА

Федор Радуновић, 8. разред, ОШ “Прва војвођанска бригада“, Нови Сад,

ликовни педагог: Георг Реџек

 

II НАГРАДА

Андријана Радочај, 8. разред, ОШ „Васа Стајић“, Нови Сад,

ликовни педагог: Душанка Туцаков

 

III НАГРАДА

Јелена Тодић, 8. разред, ОШ “Доситеј Обрадовић“, Ириг,

ликовни педагог: Сања Суба

 

ПОХВАЛА

Нађа Дмитровић, 8. разред, ОШ „Петар Кочић“, Инђија,

ликовни педагог: Божица Марчетић

 

Елена Мандић, 7. разред, ОШ “Прва војвођанска бригада“, Нови Сад,

ликовни педагог: Крстиња Радин

Леон Варга, 8. разред, ОШ „Петар Кочић“, Темерин,

ликовни педагог: Тања Шушковић

Ана Мировић, 8. разред, ОШ “Прва војвођанска бригада“, Нови Сад,

ликовни педагог: Георг Реџек

 

КАТЕГОРИЈА СРЕДЊИХ ШКОЛА

 

I НАГРАДА

Анђела Ђукановић, 1. разред, Гимназија “Светозар Марковић“, Нови Сад,

ликовни педагог: Драгица Радовановић

 

II НАГРАДА

Кристина Раич, 1. разред, Уметничка школа, Ниш,

ликовни педагог: Данка Степић Брковић

 

III НАГРАДА

Јасмина Ђуровић, 3. разред, Школа за текстил и дизајн, Лесковац,

ликовни педагог: Марија Спасић

 

КАТЕГОРИЈА ЛИКОВНИХ РАДИОНИЦА

 

I НАГРАДА

Јана Пејчић, 13 година, Центар за уметност и културу „Артеље“, Земун

ликовни педагог: Татјана Трајковић

 

II НАГРАДА

Јован Перић, 15 година, Атеље „Мали геније“, Панчево,

ликовни педагог: Ивана Маркез Филиповић

 

III НАГРАДА

Река Ковач, 11 година, Ликовна Радионица „мАРТа“, Нови Сад,

ликовни педагог: Марта Киш Бутерер

 

НАГРАДА НОВОСАДСКОГ ДЕЧИЈЕГ КУЛТУРНОГ ЦЕНТРА

 

Кристијан Шите, 5. разред, ОШ „Петар Кочић“, Темерин,

ликовни педагог: Тања Шушковић

 

НАГРАДЕ  ЛИКОВНИМ ПЕДАГОЗИМА ЗА КОЛЕКЦИЈЕ РАДОВА

 

Душанка Туцаков, ОШ „Васа Стајић“, Нови Сад

Ева Малагурски, ОШ “10. октобар“,  Суботица

Георг Реџек, ОШ “Прва војвођанска бригада“, Нови Сад

 

 

На овогодишњи конкурс пристигло је 2789 радова из 104  установe . Жири је одабрао 168 радова за излагање.

 

Изложбе се налазе у календару смотри и такмичења Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, за школску 2021/22. годину .

Изложбе су омогућили и подржали:

Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије

Министарство културе и информисања

АП Војводина-Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама

Град Нови Сад- Градска управа за културу

Новосадски дечији културни центар/Културна станица „МЛИН“

Изложбу можете погледати до 10. 1.2022. године, сваког радног дана од 9.00 до 15.00 часова у Новосадском дечијем културном центру/Културна станица „Млин“, Радничка 20, I спрат. Новосадски дечији културни центр/Културна станица „Млин“ неће радити током празника 01.01., 02.01., 03.01 и 07.01. јануара.

 

 

Љубица Танкосић

Центар за ликовно васпитање

деце и омладине Војводине

Уредник ликовног програма

Новосадског дечијег културног центра

 

Website designed by: Mindmedias Studio